Kardio MD
Podcast Kardio MD
Podcast Kardio MD je venovaný nielen odborníkom v kardiológii, ale aj mladým kardiológom a internistom, medikom a medičkám, a všetkým vám so záujmom o témy súčasnej kardiológie. V každej epizóde si budúci kardiológ MUDr. Marek Karman pozýva špičkových slovenských, ale aj zahraničných expertov v oblasti kardiológie, aby spolu preberali najnovšie poznatky, výskumy a trendy v tejto oblasti.
Podcast prináša nielen vzdelávanie, ale aj inšpiráciu a motiváciu pre mladých profesionálov, ktorí sa snažia nestratiť vo svete kardiológie. TIMED je hrdým generálnym partnerom projektu Kardio MD.
# 010 Výzvy a inovácie v detskej elektrofyziológii
Moderátor a kardiológ Marek Karman pokračuje v rozhovore s dvoma výnimočnými hostkami – prof. Maully J. Shah, MBBS, FACC, FHRS, CCDS, CEPS a MUDr. Vieru Illíkovou, PhD. Obe hostky sú uznávané odborníčky a vedú programy zamerané na elektrofyziológiu a poruchy srdcového rytmu, pričom sa špecializujú na diagnostiku a liečbu týchto porúch u detských pacientov. Spoločne diskutujú o rôznych aspektoch elektrofyziológie a programov zameraných na poruchy srdcového rytmu, jedinečných výzvach, ktoré prináša liečba porúch srdcového rytmu u detí a pokrokoch v diagnostických a terapeutických technológiách. V rámci epizódy sa dotkneme aj liečby supraventrikulárnej tachykardie u dojčiat, využitia inovatívnych zariadení, akými sú bezdrôtové kardiostimulátory pre novorodencov.
# 009 Kariéra v detskej elektrofyziológii a spolupráca s klinikou v USA
V tejto výnimočnej epizóde podcastu privítame MUDr. Vieru Illíkovú, PhD., primárku Oddelenia arytmií a kardiostimulácie Detského kardiocentra NÚSCH a prof. Maully J. Shah, MBBS, FACC, FHRS, CCDS, CEPS, renomovanú pediatrickú elektrofyziologičku z Children’s Hospital of Philadelphia. V rozhovore sa dozviete o ich inšpiratívnej ceste k medicíne a o tom, čo ich priviedlo k špecializácii v oblasti pediatrickej elektrofyziológie. Diskutujeme o výzvach, ktorým čelili, o tom, čo ich motivuje, a ako dokážu skĺbiť náročnú kariéru s osobným životom. Dotkneme sa aj rozdielov medzi systémom vzdelávania lekárov na Slovensku a v USA a poskytneme tipy na knihy, aplikácie či nástroje pre mladých lekárov, ktorí túžia po kariére v kardiológii.
# 008 Akútne stavy v kardiológii v prednemocničnej starostlivosti
Privítali sme MUDr. Michala Pečíka, ktorý s nami zdieľal svoje bohaté skúsenosti lekára pozemnej a leteckej záchrannej zdravotnej služby. Michal popri práci zdravotného záchranára vyštudoval LFUK. V súčasnosti už viac ako 15 rokov pôsobí ako lekár v odbore urgentnej medicíny. Hovorili sme spolu o najčastejších akútnych kardiologických stavoch, s ktorými sa stretáva v teréne, o diagnostike a liečbe týchto stavov a úlohe lekára vo fáze prednemocničnej zdravotnej starostlivosti. Epizóda sa zameriava na praktické aspekty manažmentu kardiologických pacientov, od podávania kyslíka, cez použitie neinvazívnej ventilácie, až po kritériá diagnostiky STEMI.
# 007 Inovácie a pokroky v kardiochirurgickej liečbe
Prednostom Kliniky srdcovej chirurgie vo VÚSCH, a.s. je doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD., MPH, významný odborník v oblasti kardiochirurgie, ktorý sa venuje najmä inovatívnym prístupom v liečbe srdcových ochorení. Rozprávali sme sa s ním o miniinvazívnej forme kardiochirurgie, využití mimotelového obehu počas výkonov. Spomenuli sme aj Rossovu operáciu a kedy je vhodné zvoliť mechanickú chlopňovú náhradu.
# 006 Synkopy a ich manažment v kardiológii
V epizóde sme sa rozprávali s prof. MUDr. Petrom Mitrom, DrSc., jedným z najväčších slovenských odborníkov na tému synkopy a autorom rovnomennej knihy. V rozhovore sme si zadefinovali, čo sú to synkopy, aké sú ich najčastejšie príčiny vzniku a ako je možné ich správne rozlíšiť a diagnostikovať. V druhej časti rozhovoru sme sa zamerali na ich manažment a zadefinovali sme si, kedy je u pacienta s krátkodobou poruchou vedomia potrebné vyšetrenie neurológom.
# 005 Využitie telemetrie v kardiológii
MUDr. Erika Komanová, PhD., hlavná lekárka Jednotky intervenčnej arytmológie vo VÚSCH, a.s. sa spolu s nami ponorila do témy využitia telemedicíny v kardiológii. Na začiatku rozhovoru sme si zadefinovali, čo je to telemedicína, ako funguje remote monitoring a či aj smart hodinky môžu fungovať ako telemetrické prístroje vhodné na diagnostiku arytmií. Pozreli sme sa na telemedicínu aj z pohľadu pacienta, či je tento spôsob prevencie preplácaný zdravotnými poisťovňami, a ako dokáže telemetria predchádzať zbytočným hospitalizáciám vďaka včasnému rozpoznaniu náhle vzniknutej patológie.
# 004 Význam a úloha implantovateľných kardioverter-defibrilátorov (ICD)
Vo štvrtej epizóde sme pokračovali v téme implantovateľných kardioverter-defibrilátorov (ICD) spolu s primárom prof. MUDr. Robertom Hatalom, CSc., FESC, FACC. Bližšie sme si rozobrali ako vyzerá život s takýmto prístrojom, čo je potrebné spraviť pred MRI vyšetrením, ako môže strach pacienta ovplyvniť jeho pohľad na túto metódu liečby a či je možné predchádzať bakteriémii spôsobenej implantáciou ICD.
# 003 Náhla kardiálna smrť a ICD
Profesor MUDr. Robert Hatala, CSc., FESC, FACC, primár oddelenia arytmií a kardiostimulácie v NÚSCH, a.s., člen predsedníctva a hlavný odborník MZ SR v odbore kardiológia, nás previedol využitím implantovateľných kardioverter-defibrilátorov u pacientov s výskytom malígnej arytmie a hroziacou náhlou kardiálnou smrťou. Na začiatku rozhovoru sme si zadefinovali, čo je to náhla kardiálna smrť, ako k nej prispievajú práve spomínané malígne arytmie a kedy je vhodné na ich liečbu použiť práve ICD.
# 002 Nové trendy v liečbe arytmií a kardiostimulácii
S primárom MUDr. Adriánom Bystrianskym, MSc. MPH sme sa rozprávali o moderných trendoch v arytmológii a o zariadeniach, ktoré prepisujú konvenčné vnímanie kardiostimulácie. Môžete sa tešíť na témy ako fyziologická stimulácia alebo bezelektródový – leadless kardiostimulátor.
# 001 Základy kardiostimulácie: Klinické rady a zorientovanie sa v “strojčekoch”
Epizódou nás sprevádzal MUDr. Adrian Bystriansky, MSc., MPH, primár oddelenia arytmií v SÚSCCH, a.s. a vedecký sekretár Slovenskej asociácie srdcových arytmií. Tému kardiostimulácie sme vzali od základov a rozprávali sme sa o tom, čo sa pod týmto širokým pojmom vôbec skrýva a ako robiť správne klinické rozhodnutia s ohľadom na to, že pacient má alebo potrebuje kardiostimulátor.